TR | ENG ISSN 2667-7024
 
Cilt : 35   Sayı: 2  Yıl : 2020

Son Sayı Yayımlanmış Sayılar Baskıdaki Makaleler En Çok İndirilen Makaleler Online Makale Gönder
 
Çocuk Cerrahisi için Ayna Dünya Simülasyonu []
. 2021; 35(1): 7-13 | DOI: 10.5222/JTAPS.2021.82621  

Çocuk Cerrahisi için Ayna Dünya Simülasyonu

Musa Batuhan Yolcu1, Sinem Seleme Ovunc1, Senol Emre2, Sinan Celayir2
1İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul
2İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı, İstanbul

Amaç: Tıpta öğrenci/asistan eğitimi ve uzaktan online eğitim için gerçek ortam içerisinde sanal olarak 360 derece video ve 3 boyutlu sahneler ile 3 boyutlu olarak deneyimlenmesini sağlayan içerikler oluşturmaktır.
Yöntem: Tıp fakültesinde sınıf ortamı, ameliyat odası ve olgu toplantısı olmak üzere üç farklı alanda Samsung Gear 360 ile 360 derece video kayıtları yapıldı. Autodesk 3dsMax programı ile 3 boyutlu sahne tasarlandı. 360 videolar ile 3 boyutlu sahne Unity programında birleştirildi. Unity programı içerisinde Artırılmış Gerçeklik (AR) uygulaması geliştirildi ve mobil uygulama farklı kişiler tarafından test edildi. Uygulama ile AR deneyimi kullanıma sunuldu.
Bulgular: Bu çalışma kapsamında, üç adet 360 derece video kaydedildi ve artırılmış gerçeklik mobil uygulaması geliştirildi.
Sonuç: Bu çalışmada, tıp eğitiminde kullanılması için 360 derece videolar ve artırılmış gerçeklik teknolojisi ile içerik üretimi yapılarak pilot çalışma tamamlandı. Oluşturulan bu ayna dünya içeriklerinin tıp eğitimine yararlığının ileri çalışmalarla araştırılması öngörülmektedir.

Anahtar Kelimeler: eğitim, video, sanal, artırılmış gerçeklik, mobil uygulama, 3b


Mirror World Simulation in Pediatric Surgery

Musa Batuhan Yolcu1, Sinem Seleme Ovunc1, Senol Emre2, Sinan Celayir2
1Istanbul University-Cerrahpasa, Faculty of Medicine, İstanbul, Turkey
2Department of Pediatric Surgery, Istanbul University-Cerrahpasa, Faculty of Medicine, İstanbul, Turkey

Objective: To create contents that allow students to be experienced in 3D with 360-degree video and 3-dimensional scenes in a real environment for student/assistant training and distance online medicine education.
Method: The 360 degree video recordings were made with Samsung Gear 360 in three different areas: Classroom, Operating Room and Case Meeting in the medical school. A 3D scene was designed with Autodesk 3dsMax. 360-degree videos and 3D scene were combined in Unity program. The Augmented Reality (AR) application was developed within the Unity and the mobile application was tested by different users. AR experience is now available with the mobile application.
Results: As part of this study, three 360-degree videos were recorded and the augmented reality mobile application was developed.
Conclusion: In this study, the pilot study was completed by producing content with 360-degree videos and augmented reality technology for use in medical education. We plan to investigate the eficacy of these mirror world contents to medical education with further studies.

Keywords: education, video, virtual, augmented reality, mobile application, 3d


Musa Batuhan Yolcu, Sinem Seleme Ovunc, Senol Emre, Sinan Celayir. Mirror World Simulation in Pediatric Surgery. . 2021; 35(1): 7-13

Sorumlu Yazar: Musa Batuhan Yolcu, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (29 kere görüntülendi)
 (142 kere indirildi)


 
 
Copyright © 2021 Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği. Tüm Hakları Saklıdır. LookUs & OnlineMakale