TR | ENG ISSN 2667-7024
 
Cilt : 35   Sayı: 2  Yıl : 2020

Son Sayı Yayımlanmış Sayılar Baskıdaki Makaleler En Çok İndirilen Makaleler Online Makale Gönder
 
Hirschsprung hastalığında tek aşamalı Soave ameliyatı []
. 2001; 15(3): 101-106

Hirschsprung hastalığında tek aşamalı Soave ameliyatı

Oğuz Ateş, Mustafa Olguner, Gülce Hakgüder, Feza Miraç Akgür, Tanju Aktuğ
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı, İzmir

GİRİŞ ve AMAÇ: Soave ameliyatının kolostomi yapılmaksızın tek aşamalı olarak yalnız transanal yaklaşım ile yapılabilirliği gösterilmiştir. Bu ameliyat ile ilgili deneyimimizi sunmayı amaçladık.
YÖNTEM ve GEREÇLER: Yaşları bir ay ile bir yıl arasında değişen Hirschsprung hastalığı saptanan üç olgumuza yalnız transanal yaklaşım ile Soave ameliyatı yaptık. Ameliyatta müsküler kılıf kesilip bağırsağın serozal yüzüne çıkıldıktan sonra bağırsak ve mezosunun çok rahat anüs dışına çekilebildiğini gözlemledik. Olgularımızda ameliyat öncesi baryumlu kolon grafisi ile belirlediğimiz aganglionik segment uzunluğu ameliyat sırasında bulduğumuz seviye ile uyumlu olduğundan laparoskopi ya da laparotomiye gereksinim doğmadı.
BULGULAR: Olgularımız ameliyat sonrası birinci günde beslenmeye başlandılar ve iyi tolere ettiler. Yatış süreleri içinde ağrı kesici ihtiyacı çok az oldu ve ameliyat sonrası 5 gün içinde taburcu edildiler. Hiçbir olgumuza kan transfüzyonu ihtiyacı olmadı. En az bir yıllık izlemde herhangi bir sorunla karşılaşılmadı.
TARTIŞMA ve SONUÇ: Rektosigmoid bölge tutulumu olan Hirschsprung hastalarında kolostomi yapılmaksızın tek seansta yalnız transanal yaklaşım ile Soave ameliyatının avantajları oldukça fazladır. Kısa nekahat süresi, hem ebeveynlerin hem de hastanın yaşam kalitesini artırmaktadır. Kolostomi yapılmaması, ameliyatın tek seansta gerçekleştirilmesi ve kısa yatış süresi morbiditeyi azaltmanın yanında önemli miktarda maliyet düşüşü de sağlamaktadır. Aganglionik segment tutulumunun % 75 hastada rektosigmoid bölgede görülmesi nedeni ile, bu ameliyat çok sayıda Hirschsprung hastalıklı olguda uygulanabilirliği açısından ayrı bir anlam taşımaktadır.

Anahtar Kelimeler: Hirschsprung hastalığı, rektum, minimal invaziv cerrahi


One-stage transanal Soave operation in the treatment of Hirschsprung's disease

Oğuz Ateş, Mustafa Olguner, Gülce Hakgüder, Feza Miraç Akgür, Tanju Aktuğ
Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Surgery, Izmir

INTRODUCTION: Soave operation can be performed in signle stage entirely through transanal approach without a preliminary colostomy. Herein we report our experience with this operation.
METHODS: Transanal Soave operation was performed in three patients with Hirschsprung disease, ages varying from one month to one year. The colon proximal to peritoneal reflection could be easily inverted after mucosal stripping. Aganlionic segmend could be easily pulled through rectal muscular cuff and its mesenterium could be divided with same ease. Transition zone was located in the rectosigmoid region in all patients; thus entire operation could be performed transanal approach.
RESULTS: Oral feeding was started on the 1st postoperative day and was tolerated well. Intraoperative blood loss was minimal and none of the patients required blood transfusion. Postoperative analgesic requirements were minimal. All were discharged within 4 days. Their one year follow up was uneventful.

DISCUSSION AND CONCLUSION: In patients with Hirschprung's disease having transition zones in rectosigmoid region, single stage Soave operation performed entirely through transanal approach without a preliminary colostomy seems to have many advantages. Short recovery period is highly convenient for both patients and parents. Short hospitaly stay reduces treatment costs significantly. Since aganglionic segment is located in the rectosigmoid region in 75 % of patients with Hirschsprung's disease, a significant portion of them might benefit from one stage Soave operation performed entirely through transanal approach.

Keywords: Hirschsprung's disease, rectum, minimally invasive surgery


Oğuz Ateş, Mustafa Olguner, Gülce Hakgüder, Feza Miraç Akgür, Tanju Aktuğ. One-stage transanal Soave operation in the treatment of Hirschsprung's disease. . 2001; 15(3): 101-106

Sorumlu Yazar: Feza Miraç Akgür, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (2 kere görüntülendi)
 (670 kere indirildi)


 
 
Copyright © 2021 Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği. Tüm Hakları Saklıdır. LookUs & OnlineMakale