TR | ENG ISSN 2667-7024
 
Cilt : 34   Sayı: 3  Yıl : 2020

Son Sayı Yayımlanmış Sayılar Baskıdaki Makaleler En Çok İndirilen Makaleler Online Makale Gönder
 
COVID-19 Pandemisi ve Çocuk Cerrahisi []
. 2020; 34(1): 1-8 | DOI: doi: 10.5222/JTAPS.2020.62333  

COVID-19 Pandemisi ve Çocuk Cerrahisi

Oktav Bosnalı1, Burak Tander2
1Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Zeynep Kamil Kadın Ve Çocuk Hastalıkları SUAM, Çocuk Cerrahisi Kliniği, Üsküdar 34668, İstanbul.
2Acıbadem Üniversitesi, Çocuk Cerrahisi AD., Acıbadem Atakent Hastanesi, Turgut Özal Blv 16, Halkalı 34498 İstanbul.

ÖZ:
Önbilgi/Amaç: 2019 yılının Aralık ayında ilk olarak sebebi bilinmeyen pnömoni olarak rapor edilmesinden bu yana, SARS CoV-2 veya daha yaygın bilinen adıyla COVID-19 hakkında bildiklerimiz gün geçtikçe artmakta ve aynı oranda da değişmektedir. COVID-19 salgını tüm dünyayı ve elbette dünyadaki sağlık sistemlerini ve bu sistem içerisinde yer alan kurum ve kuruluşları olumsuz etkilemiştir. Bugüne kadar bu salgından etkilenenlerin tanısı, tedavisi ve tedavi süreci içerisinde yer alan cerrahlar ile ameliyathane personelinin cerrahi öncesi, sırası veya sonrasında nasıl davranmaları gerektiğine dair pek çok rapor, makale ve rehber yayınlanmıştır. Bu yazımızda COVID-19 pandemisi döneminde çocuk cerrahisinde, hasta ve sağlık personeli güvenliği yanında acil cerrahi sorunları olan çocuklara zamanında cerrahi bakım sağlarken uyulması gereken önlemler, tartışılmaktadır.
Yöntem: Güncel literatürü inceleyerek uluslararası basılmış makale, öneriler ve algoritmalar ile Bilim kurulu çalışması esas alınarak hazırlanmış Sağlık Bakanlığı’nın rehberleri irdelendi. Bu verilerden yola çıkarak Çocuk cerrahlarının COVID-19 pandemisi döneminde takip edebilecekleri preoperatif ve peroperatif rehber ve öneriler bir araya getirildi.
Bulgular ve Sonuç: Çocukluk çağında Covid-19 enfeksiyonunun asemptomatik de olabileceği göz önüne alınarak; elektif ameliyatların ertelenmesi, acil-elektif ameliyat kararının doğru verilmesi, ameliyat öncesi hazırlık, ameliyatlarda koruyucu malzemelerin uygun kullanımı, ameliyatlarda kullanılacak malzeme ve yöntemlerde özenli seçim, hasta ve ekip güvenliği için ana öğelerdir.

Anahtar Kelimeler: Covid-19, cerrahi ekip güvenliği, çocuk cerrahisi, hasta güvenliği,


Oktav Bosnalı, Burak Tander. COVID-19 Pandemisi ve Çocuk Cerrahisi. . 2020; 34(1): 1-8

Sorumlu Yazar: Oktav Bosnalı, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder
 (23 kere görüntülendi)
 (1996 kere indirildi)


 
 
Copyright © 2021 Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği. Tüm Hakları Saklıdır. LookUs & OnlineMakale